Rozstępy są najczęściej pozostałością po okresie ciąży i dotyczą aż 90% kobiet, które urodziły dzieci. Bardzo często dotyczą też mężczyzn, zaczynających uprawiać kulturystykę lub zbyt intensywnie trenujących na siłowni. Na skutek przyrostu masy mięśniowej i wzrostu obwodu powstają uszkodzenia w strukturze skóry. Rozstępy to dolegliwość spotykająca ludzi w różnym wieku – zarówno osoby bardzo młode, jak i dojrzałe.

U kogo pojawiają się rozstępy


  • u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy
  • u osób otyłych
  • u nastolatków, przechodzących okres dojrzewania
  • u kulturystów
  • u osób o częstych wahaniach wagi
  • u osób będących wielokrotnie na dietach niskokalorycznych
  • u osób zażywających leki steroidowe
  • u osób z predyspozycjami genetycznymi

PRZYCZYNY TWORZENIA SIĘ ROZSTĘPÓW

Powodem tworzenia się rozstępów jest niewspółmierność pomiędzy wytrzymałością skóry i siłami ją rozciągającymi (chociażby w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała, ciąży, wyczynowego sportu), ale także uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od tego występują takie okresy w życiu człowieka, które szczególnie sprzyjają ich powstawaniu: okres ciąży i menopauzy oraz okres dojrzewania. W czasie tym dochodzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, który upośledza funkcje fibroblastów i spowalnia syntezę kolagenu.

Pojawiające się rozstępy wskazują na patologię fibroblastów. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje zaburzenia w produkcji dwóch podstawowych białek strukturalnych (kolagenu i elastyny), przez co skóra traci swoją elastyczność i sprężystość.

Usuwanie rozstępów

Najskuteczniejszą metodą leczenia rozstępów jest laseroterapia. Zabiegi laserowe regenerują tkanki i je remodelują oraz poprawiają koloryt skóry. To metoda nieinwazyjna lub mało inwazyjna, a przy tym niezwykle bezpieczna – pod warunkiem, że operatorem jest doświadczony specjalista. Zastosowanie laserów frakcyjnych prowadzi do wytworzenia młodych komórek skóry i naskórka, zastępując wyspowo uszkodzone komórki oraz zapewniając lepszy metabolizm i syntezę białka.